Fundacja Badawcza Oceania powstała w 2022 roku, jako odpowiedź na potrzebę integracji środowiska naukowego, wywodzącego się spośród absolwentów Nippon Foundation/GEBCO Training Program oraz specjalistów skupionych wokół projektów GEBCO i Seabed 2030 z pasjonatami badań środowiska morskiego w Polsce.

Fundacja stawia sobie następujące cele:

  1. Wspieranie rozwoju wiedzy o morzach i oceanach, ze szczególnym uwzględnieniem topografii dna morskiego oraz wiedzy o ekosystemach morskich i oceanicznych.
  2. Wspieranie rozwoju technologii pozwalającej na bezpieczne i efektywne pozyskiwanie informacji o środowisku wodnym z uwzględnieniem minimalizacji wpływu na nie.
  3. Wspieranie edukacji w zakresie kształcenia wysoko wyspecjalizowanych kadr dla potrzeb gospodarki morskiej oraz morskich instytucji naukowo-badawczych.
  4. Popularyzacja wiedzy o środowisku morskim oraz wpływie jego ochrony i eksploatacji na funkcjonowanie społeczeństw na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
  5. Wspieranie rozwoju wiedzy o akwenach śródlądowych i jej wykorzystania do celów gospodarki krajowej.
  6. Wspieranie rozwoju i popularyzacja wiedzy o kulturze i historii działalności człowieka na morzu.
  7. Promocja zrównoważonej gospodarki morskiej opartej na wiedzy.

Fundacja może realizować swoje cele poprzez:

  1. Inicjowanie, wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych służących postępowi wiedzy i rozwojowi w zakresie zgodnym z celem Fundacji.
  2. Organizowanie ekspedycji badawczych służących postępowi wiedzy i rozwojowi w zakresie zgodnym z celem Fundacji.
  3. Organizowanie konferencji, sympozjów, zjazdów naukowych, wykładów, szkoleń i warsztatów niestanowiących działalności zarobkowej Fundacji.
  4. Tworzenie i udostępnianie narzędzi analitycznych i oprogramowania w zakresie zgodnym z celem Fundacji.
  5. Tworzenie lub finansowanie powstawania publikacji książkowych, czasopism, materiałów oraz treści internetowych w zakresie zgodnym z celem Fundacji.
  6. Finansowanie stypendiów naukowych, badawczych i edukacyjnych, finansowanie udziału w szkoleniach, kursach, finansowanie udziału w ekspedycjach badawczych organizowanych przez podmioty zewnętrzne.
  7. Organizowanie oraz uczestnictwo w piknikach naukowych, festiwalach naukowych, targach oraz innych wydarzeniach popularyzujących wiedzę z zakresów zgodnych z obszarem zainteresowania fundacji.
  8. Umożliwianie jednostkom pozarządowym oraz niezależnym badaczom dostępu do profesjonalnej aparatury pomiarowej oraz udziału w ekspedycjach badawczych zgodnych z celem Fundacji.
  9. Tworzenie, wspieranie tworzenia oraz popularyzacja użycia przystępnych narzędzi pozyskiwania wiedzy o akwenach morskich i śródlądowych.
  10. Współpracę w zakresie działalności Fundacji z wszelkimi krajowymi i zagranicznymi instytucjami lub osobami fizycznymi, w szczególności z uczelniami wyższymi, instytucjami badawczymi, armatorami jednostek pływających, stowarzyszeniami i fundacjami o zbliżonym obszarze zainteresowań.

Fundacja współpracuje z innymi organizacjami i osobami w projektach, w których zakresie znajdują się elementy prowadzenia prac hydrograficznych, akwizycji danych batymetrycznych oraz prace naukowe i popularyzujące naukę o morzach, oceanach i procesach oceanicznych.

Fundatorką Fundacji jest dr inż. Karolina Zwolak – nawigator, hydrograf morski, oficer Marynarki Wojennej, doktor nauk technicznych i wykładowca akademicki. Absolwentka Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz jednego z najbardziej prestiżowych kursów hydrografii morskiej – studiów podyplomowych Postgraduate Certificate in Ocean Bathymetry w Center of Coastal and Ocean Mapping na Uniwersytecie New Hampshire w USA. Kierownik zespołu przetwarzania danych w GNFA Team – zwycięzcy Shell Ocean Discovery XPRIZE – konkursu przesuwającego granice możliwości mapowania głębokowodnych akwenów oceanicznych. Hydrograf i konsultant techniczny w projektach z zakresu wykorzystania pojazdów bezzałogowych w pomiarach morskich, w tym w pierwszych pomiarach batymetrycznych po erupcji wulkanu Hunga-Tonga Hunga Ha’apai na Pacyfiku. Związana z licznymi projektami z zakresu wykorzystania bezzałogowych jednostek pływających w morskich pomiarach hydrograficznych i oceanograficznych.

Zapoznaj się za szczegółowymi informacjami o pracy Fundacji: